İÇİNDEKİLER 

 • Giriş
 • Fotoğraf hırsızlığı
 • Bir fotoğrafın sahte olduğunu nasıl anlarız ?
 • Analog nedir ?
 • Analog fotoğrafçılıkta etik dışı davranış 
 • Sonuç

GİRİŞ

Bir fotoğrafın bize ait olmadığını nasıl anlarız hiç düşündünüz mü ?

Fotoğrafçılıkta etik,  altın kurallardan biridir. Bu yazımda fotoğrafçılıkta etik konusundan bahsedeceğim.Fotoğrafların çalıntı olduğunu yada üzerinde oynandığını nasıl anlarız ?

Bu mümkün müdür? Çektiğimiz fotoğraf sizden çalındı ve başkasının elinde milyonlar kazandıran bir fotoğraf haline geldi.Nereye başvurmalıyız ,neler yapmalıyız bunlara göz atalım ve başkasının fotoğraflarını kullanarak milyonlar kazanan Richard Prince adlı kişinin  http://www.richardprince.com/  sitesini ziyaret edebilirsiniz.

FOTOĞRAF HIRSIZLIĞI

İnternet üzerinde milyarlarca fotoğraf mevcut durumdayken, sadece bireylerin değil, büyük şirketlerin de, diğer kişilerin çalışmalarını kendi çıkarları doğrultusunda kullandığını görmemek elde değildir. Bazı durumlarda hızsızlık aleni ve sesli bir şekilde, hiçbir izin almadan yapılırken, bazı durumlarda fotoğraflar, manipülasyon ya da düzenleme yolu ile farklı ürünler elde etmek için “ödünç alınmaktadır”. Yapılış şekli ne olursa olsun, hırsızlık hırsızlıktır ve hiçbir şekilde ya da formda hoş karşılanmamalıdır. (MANSUROV, 2019)

BİR FOTOĞRAFIN SAHTE OLDUĞUNU NASIL ANLARIZ ?

İlk olarak görsel arama fonksiyonunu kullanmak. Bu fonksiyonu pek arama motoru ve internet sayfası sunuyor. Örneğin Google fotoğraf arama fonksiyonu fotoğrafı eklemek de mümkün fotoğrafı bilgisayardan arama kutusuna çekebilir veya yükleyebilir bazı web

tarayıcılarında Fotoğrafın üzerine sağ tıklayarak da arama başlatılabilir o zaman Fotoğrafını kim tarafından ne zaman kullanıldığı görebilirsiniz. Çünkü bazen eski fotoğraflar yeni diye sunuluyor. Orijinal fotoğraflar sahnelerine göre genelde daha iyi kalitede ve daha net oluyor birini bulursanız diğer üzerindeki oynamaları hemen fark edebilirsiniz.Bir fotoğrafın çalıntı olup olmadığını eğer dijital bir kamerayla çekildi ise.Araştırması yapılırken kanıt olarak şunlara bakılır;

 • Bilgisayaranızdan fotoğrafı açınız
 • Özellikler kısmından hangi makine ile çekildi
 • Diyafram kaç ?
 • Enstantene kaç?
 • İSO değeri kaç ?

Bunların hepsi açık eşkilde görüntülenebilir.Eğer fotoğrafınızı izinsiz alan kişi fotoğrafın kendine ait olduğunu söylüyor ise kanıtlaması gerekir.İndirilen fotoğrafta ise tekrar özelliklere girildiğinde bu orijinal değerler gözükmeyecektir.

ANALOG NEDİR ?

Analog dilimize fransızca’dan geçmiş ve ingilizce sözlük anlamıyla “Sürekli (zaman içinde devam eden) bir değeri olan, fiziksel nicelik tarafından temsil edilen sinyaller veya bilgi ile ilişki kurma veya kullanmak” anlamına gelir. Tanımı içinde kendine dair sır bulunduran bu konuya yazının sonlarına doğru değineceğiz. Daha basit bir şekilde anlatmaya çalışırsak analog fotoğrafçılık; analog fotoğraf makineleri yardımıyla bir film üzerine çekilen fotoğrafçılığın bir alt dalıdır. (fotoptik, 2018) (kelimeler.gen, tarih yok)

ANALOG FOTOĞRAFÇILIKTA ETİK DIŞI DAVRANIŞ

Dijital fotoğrafçılıkta olduğu gibi artık analog olarak çektiğimiz fotoğrafları dijital ortama dökebilecek teknolojiye sahibiz eğer yine bizim çektiğimiz fotoğraf başkası tarafından bizim iznimiz olmadan alındı.Herhangi bir suç duyurusunda bulunulması için buna kanıt sağlanmalıdır bu kanıtlardan en güvenilir olanı ise negatifin bizde olmasıdır.Negatif ise güneşe bakarak resimleri görebildiğimiz şeffaf pozlara denir.O fotoğrafı tek bir pozdan yıkatacağımıza göre o pozu kaybetmemek ve muhafaza etmek suça engel olabilmek için bir çözümdür.

SONUÇ

Sonuç olarak fotoğrafçılıkta etik dışı davranış günümüz problemlerindne biridir.Kişiler beğendikleri fotoğrafı indirip kişinin imzası,ismi,yada belirtilen şekilde adres yada alıntı olduğuna dair bir  bilgi olmadan sunmaları suçtur.Fotoğraf çekerken yada paylaşırken belli bir imza olması izinsiz alınmasına sebep olunmaması için imza niteliğinde fotoğraflarıızda bir iz bırakabilirsiniz.

Kaynakça

 • fotoptik. (2018, june 20). https://fotoptik.com/egitim/analog-fotografcilik-nedir/ adresinden alındı
 • kelimeler.gen. (tarih yok). https://kelimeler.gen.tr/analog-nedir-ne-demek-15180 adresinden alındı
 • MANSUROV, N. (2019, FEBRUARY 18). https://photographylife.com/the-importance-of-ethics-in-photography. adresinden alındı
 • photo by Paul Gaudriaulton  on unplash

 

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.