İçindekiler

 • Giriş
 • Elektronik İletişim Nedir?
 • Elektronik İletişimde Etik Kurallar Nelerdir?
 • Sonuç

Giriş

Elektronik iletişim sosyal medya ve çevrimiçi kanalların tümünü kapsamaktadır. Pandemi sürecinin başlaması birlikte iletişimin çevrim içi kanallar ve sosyal medya gibi sanal ortamlarda çok yoğun olarak artmasına neden olmuştur. Kullanıcıların bilerek ya da bilmeyerek etik kurallara uygun olmayan paylaşım yapma oranı pandemi öncesine göre çok yüksektir. Bu olayları “Elektronik İletişimde Etik Kurallar” adlı yazımda ele aldım.

Elektronik İletişim Nedir?

İletişimin en hızlı şekilde gerçekleştirilmesi ve kopmamasını sağlamak amacıyla, akıllı teknolojiler ve iletişim araçları kullanarak, zaman ve mekan göz etmeksizin kullanılan bir iletişim çeşididir.

(denkbilgi, 2018)

Elektronik İletişimde Etik Kurallar Nelerdir?

Sosyal medya ve çevrim içi kanallarda iletişim faaliyetleri için 8 etik kural belirlenmiştir. Bunları belirleyen kurul ise Avusturya PR Etik Kurulu’dur.

 1. Adalet
 2. Saygı
 3. Sorumluluk
 4. Denetlemek
 5. Netlikk
 6. Şeffaflıkk
 7. Nezaket
 8. Gizlilik

Adalet

Bir yazı göndermeden önce 2 kez düşünün! Yazdığınız yazıyı ve kelimelerinizi dikkatli seçin. Bilerek kötüye kullanım, insanlara zarar verecek sonuçlar doğurabilir. Duygusal ifadeleriniz bir anlık hırs ve öfkeyle birlikte saldırgan tavırlara ulaşabilir başkalarına zarar verebilirsiniz. İletişimin bu denli hızlı bir şekilde gelişmesi, dikkat edilmediği taktirde çok yıkıcı sonuçlara yol açabilir.

Saygı

Diğer kullanıcıların fikirlerine ve kişilik özelliklerine saygı gösterin. Tüm insanların kendini ifade ediş biçimleri ve yorumları farklı olabilir. Biri sırf sizinle aynı fikirde değil diye onun fikirlerine saldırmanız etik kurallar dahilinde kabul edilemez. Herkes olayları farklı yorumlayabilir, düşünme biçimi farklı olabilir bu yüzden diğer kullanıcılara saygı göstermelisiniz.

Sorumluluk

Paylaşılan her içerik sizin sorumluluğunuzdadır. Hesabınızdan bir içerik paylaşırken önce düşünün ve sonrasında paylaşın. Yazdığınız yazılardan sonra oluşabilecek sorunların sorumluluklarını kabul ediyorsunuz! Ayrıca kullanıcıların hesap güvenliklerini sağlamaları da yine kendi sorumlulukları arasına girmektedir.

Denetleme

Web sitesi sahipleri sitelerinde yer alan yorumları, yazıları ve içerikleri denetlemelidir. Herkesin kendini ifade etme özgürlüğü vardır ancak bunlar belirli bir kural çerçevesinde olmalıdır. Site yöneticileri içerikleri denetlemekle yükümlüdür. Kurallar tanımlanmalı ve kullanıcılara açık olarak paylaşılmalıdır.

Netlik

Tanımladığınız kuralların maddeleri açık ve sade bir dille yazılmalı. Bu sayede kuralların esnetilmesi söz konusu olmamalıdır. Kurallar için bir eğitim sunulmalı ve hangi kuraların tam olarak neler kapsadığı belirtilmelidir.

Şeffaflık

Şirketler, kamu kuruluşları gibi yerlerde çalışanlar konuşmalarında şirket adına değil, şirket görevlisi olarak kendi adlarına fikir, görüş beyan etmelidir. Bulunduğu görevi açıkça dile getirmelidir.

Nezaket

Elektronik iletişimin en temel problemleri arasında yer alan bir diğer etik kural nezakettir. İnsanlar yüz yüze konuşurken göz teması yapabilirler ancak elektronik iletişimde bu çoğu zaman mümkün değildir. Karşı taraf ile iletişim kurarken karşı tarafı rahatsız etmeyecek şekilde görgü kuralları çerçevesinde konuşmalıdır.

Gizlilik

Paylaşılan bilgilerin kişisel olmamasına dikkat edilmelidir. Kendi gizliliğinize dikkat ederken bir yandan da başkalarının kişisel verilerini tehlikeye atmamalısınız. Başkalarının kişisel verilerini onların izni olmadan paylaşmamanız gerekiyor. Hangi bilgilerin sosyal medyada paylaşıldığı hangi bilgilerin yüz yüze konuşulması gerektiğine karar vermek kullanıcı sorumluluğundadır.

Sonuç

Elektronik iletişimde etik kurallar 8 tanedir. Bu etik kurallar hem kişinin kendisi hemde karşı taraf için büyük bir önem arz etmektedir. Bilmeyerekte olsa bu kuralların çiğnenmemesi gerekmektedir. Paylaşım yapmadan önce bu 8 maddeyi okuyup anladıktan sonra paylaşım yapmak gereklidir.


Kaynakça

Elektronik İletişim Nedir? Web: https://www.denkbilgi.com/elektronik-iletisim-nedir.html adresinden 19 Mayıs 2021 tarihinde alınmıştır.

Dijital İletişimde Etik. Web: https://www.ida.org.tr/dijital-iletisimde-etik/ adresinden 19 Mayıs 2021 tarihinde alınmıştır.

Öne Çıkarılan Görsel. Web: https://www.freepik.com/free-vector/ethical-dilemma-illustration_11241608.htm#page=1&query=ethics&position=0 adresinden 19.05.2021 tarihinde alınmıştır.

 

Bu makale smallseotools sitesi üzerinden 20.05.2021 tarihinde kontrol edilmiştir.

Makale, benzerlik değeri ile kabul edilmiştir. Results Completed: 100%  Plagiarism: %0  Unique: %100

Bu eser Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.