Başarının 12 Sihirli Anahtarı | Şerif Kaynar | TEDxBahcesehirUniversity

Dinleme Notları:

 1. Uzlaşma Kültürü: Kendi isteklerinden vazgeçerek uzlaşıya varabilendir.
 2. Satış Becerileri: Kendi özelliklerini belirleme ve açıklayabilme becerisine sahiptir.
 3. Etik Yöneticilik: Başarılı yöneticiler hayatları boyunca etik davranmış olanlardır.
 4. Sıfırdan Başlayabilme: Hayat bir satranç tahtasına benzer. Her türlü hamle yapılabilir. Hep ileri gidilemez, bazen yön değiştirmek gerekir.
 5. Şanslı Olanlar: Başarılı insanlar kendi şanslarını yaratırlar.
 6. Sevilenler Başarılıdır: Gülümseyen insan sevilir. Yöneticilerden bilgiyi paylaşan, egosu küçük, kapısı açık olanlar sevilir.
 7. Geniş Sosyal Çevre: Herkes ile iletişim halinde olmak, farklı fırsatlar yakalamayı sağlar.
 8. Liderlik Ruhu: Her pozisyon için liderlik ruhu aranan bir yöneticilik özelliğidir. Her kişide liderlik özelliği vardır, ancak geliştirilmesi gerekir. Başka liderler ile birlikte olmak gelişmenin en kolay ve hızlı yoludur.
 9. Hayal Gücü: Her iş hayal ile başlar, hayal gücü ile daha da iyi yapılır. Hayal gücü kitap okumak ve seyahat etmek ile geliştirilebilir?
 10. Öğrenme Kabiliyeti: Her şey değişiyor, değişime ayak uydura bilmek öğrenmek ve gelişmek ile mümkündür.
 11. Cömertlik: Çevresine destek veren ve geliştiren bir lider olmak gerekir. Zaman, para, bilgi, değer vererek geliştiren bir lider olunabilir.
 12. Saygılı: Sadece üstüne değil, herkese karşı saygılı olunmalıdır. Saygı; kısa dönemde kazanmasa da uzun dönemde mutlaka kazandıracaktır.
 13. Güven: İnsanlar güvendiği insanlar ile iş yaparlar. Yöneticiler için güven kazanmak zor, ancak kaybetmek çok kolaydır. Kaybedilen güven yeniden kazanılamaz, mutlaka eksikliği hissedilecektir. Güven kaybeden dost kaybeder.