İçindekiler

 • Özet
 • Giriş
 • WiFi Dinleyicisi Nedir?
 • WiFi Dinleyicisi Nasıl Çalışır?
 • Uygulama Örnekleri
 • Donanımsal WiFi Dinleyicileri
 • Yazılımsal WiFi Dinleyicileri
 • Yararları ve Zararları
 • Korunma Yöntemleri
 • Teknolojik Çözüm
 • Kaynakça

 

Özet

Bu makalede WiFi dinleyicisi nedir, ne işe yarar ve WiFi dinleyicisini kötü kullanan korsanlara karşı nasıl kendimizi koruruz konularından bahsettim. Hayatımızın her noktasında olan kablosuz internet ağlarına karşı nasıl kendimizi daha güvende hissedebiliriz ve daha bilgili hale gelebiliriz bunlar görülecektir. Aynı zamanda hayatımızda karşılaştığımız bazı problemlerin çözümüne yarayan WiFi dinleyicilerini de bulunmaktadır.          

 

Giriş

Günümüz çağında teknoloji büyük bir önem taşıyıp gelişmiş bir hal almaya başladı ve bununla beraber her yerde WiFi erişim noktaları bulunmaktadır. İnsanlar kahve içerken veya en basit şekilde vakit öldürmek için bu WiFi ağlarından faydalanıyor. Kablosuz ağların en çok endişe edilen yönlerinden biri de güvenliğin ihlal edilebilme olasılığıdır. Bir kablosuz ağa saldırı uzaktan gerçekleştirilebilir, bu da failin yakalanma potansiyelini en aza indirir. WiFi saldırılarında kullanılan ana araçlardan birine WiFi dinleyicisi denir. Kısaca WiFi dinleyicisi bir sayısal ağ üzerinden geçen trafiği izlemeye yarayan yazılımların adıdır.

 

WiFi Dinleyicisi Nedir?

WiFi dinleyicisi, kablosuz internet ağları ile çalışmak üzere tasarlanmış belirli bir paket dinleyicisi veya ağ analizcisidir. WiFi dinleyicisi özel bir elektronik ekipmanlar veya bir yazılım programları ile gerçekleştirilebilir. Sanki bir telefon hattını dinlermiş gibi düşünebiliriz kablosuz ağ dinlemeyi ancak bunu yasallaştıran bir mahkeme kararı olmadan. Geçerli ve yasal bir sebebi olmalı bir kablosuz dinleyici aracının kullanılmasının. Örnek vermek gerekirse ağ sahibinin ağlarını korumak ve izlemek için kullanması gibi. Bireysel kullanıcılar ağların çalışma şeklini anlamak için bir dinleyici kullanabilirler ama maalesef ki kötü kişiler tarafından da kullanılan WiFi dinleyicileri güvenli olmayan bir ağdan bilgi toplamaya veya bu ağlara erişmeye çalışmaktadırlar (Akbal, 2019).


 

WiFi Dinleyicisi Nasıl Çalışır?

WiFi dinleyicileri iki şekilde ayrılırlar donanımsal ve yazılımsal olmak üzere. Yazılımsal yol çoğu zaman daha popüler olsa da aynı görevleri gerçekleştiriyorlar. MacOS, Mobil ve Windows gibi işletim sistemlerinde WiFi dinleyici yazılımları kullanılabilmektedir. Söz konusu bir mobil cihaz olduğu zaman onu bir dinleme uygulamasıyla kullanırken özünde bir donanım dinleyicisine dönüştürmüş oluyoruz aslında. Bu yazılımları kullanarak sayısal ağ üzerinden geçen trafiği izleyerek çalışmaktadır.

 

Uygulama Örnekleri

 • Wireshark
 • zAnti
 • cSploit
 • Cloudshark

 

Donanımsal Wifi Dinleyicileri

WiFi dinleyicisini donanımsal olarak çalıştırmak için herhangi bir özel teknik uzmanlık ihtiyacı duymazsınız çoğu cihaz küçük ve taşınabilir olur ve cebinizde, çantanızda kolayca sığabilirler. Bahsettiğim ihtiyacımız olan yazılım uygulamalarını kurduktan sonra cihazı kablosuz bir ağın olduğunu düşündüğünüz yönde bulundururuz. Cihazınızın kapsama alanına bir kablosuz ağ girdiğinde ekrandan uyarılırsınız. Kaliteli donanımsal dinleyiciler Bluetooth cihazlarından, mikrodalgalardan veya cep telefonlarından gelen parazite rağmen kablosuz bir sinyali bulabilmektedir (Kaplan, 2017).

 

Yazılımsal Wifi Dinleyicileri

WiFi dinleme amacına hizmet eden çok fazla farklı yazılım programı var çoğu işletim sistemi için indirebilirsiniz. Bazıları yalnızca en yakınınızdaki kablosuz olan ağı bulmaktan fazlasını yapmanıza olanak sağlayan gelişmiş özelliklere sahiptir. Windows için Wireshark, Mac için Cloudshark, Mobil için zAnti WiFi dinleyicisi olarak hizmet vermektedir. Bunlardan en bilineni Wireshark olmaktadır. Bu yazılımları kullanarak WiFi trafiğinizi izleyebilirsiniz anlık olarak aynı zamanda hangi adresten hangi adrese gittiğini, ne zaman gittiğini, hangi protokolde paketler gittiği izlenebilir (Taner, 2019).

 

Yararları ve Zararları

WiFi dinleyicisi kullanmanın yararları ve zararları olarak ele almamız gerekirse yaşanılan bölgedeki yargı unsurlarına dikkat edilmelidir. Kendi ağınızda bir dinleyici kullanmak veya kablosuz ağların nerede olduğunu keşfetmek yasaldır ama bir WiFi dinleyici kullanarak şifre kırmak veya bir ağa erişim sağlamak bir suçtur. İş ortamında WiFi dinleyicilerinin kesinlikle geçerli kullanımları vardır ve ağ ile ilgilenen yöneticilerin elinde önemli bir araç olmaktadır. Normalde bunlar ticari sınıfına girmektedir ve genellikle donanımsal cihazlarla kullanılırlar. İş yöneticileri bu aracı kullanarak ağlarındaki sorunları tespit edip giderebilir ve testler yapabilirler. Aynı zamanda ağın yetkisiz erişime maruz kalıp kalmadığını tespit etmede büyük önem taşır WiFi dinleyicileri. Böyle araçlar yanlış ellerde ağınızı ve ilettiğiniz veriler için ciddi problemler çıkarabilir. Bu problemler hesap bilgilerinizin alınması, şifrelerinizin çalınması, e-postlarınızın okunması ve yaptığınız bütün hareketlerin takip edilmesi gibi büyük durumlardır (Gezgin, 2012).

 

Korunma Yöntemleri

Dışarıda herhangi bir güvenli olmayan internet ağına bağlanırken kişisel verilerinizi korumak için bazı basit adımlar büyük önem taşıyabilir. Ev ağlarında da aynı şekilde WiFi yönlendiricinizin WPA şifrelemesine ayarlandığından emin olduktan sonra güvenli bir şifre koymalısınız en az 9 karakter eğer 12 karaktere kadar çıkılırsa gerçekten zor kırılabilir bir hal alır. Güvenli olmayan bir WiFi ağına bağlanırken herhangi bir banka işlemi veya finansal işlemler yapmaktan kaçınılmalı. Yalnızda https şifreli web siteleri kullanılmalı aynı zamanda korunmak için. Eğer isterseniz internette sürdürdüğünüz etkinliğinizi kötü bilgisayar korsanları tarafından korumak için VPN kullanabilirsiniz şifreli ağlar üzerinden yönlendirip gizlenebilirsiniz (Gündüz, 2014).

 

Teknolojik Çözüm

Dinleyicilerden korunmanın en iyi yolu trafiği şifrelemektir. Korunmak için iki şekilde ele almamız gerekmektedir birincisi bağlandığınız WiFi ağında kendimizi dinlenmekten korumak olacaktır ikincisi ise kendi internetimizi dinlenmekten korumak olacaktır. İlk olarak bir WiFi ağına bağlanmanız gerekti ama güvenmiyorsunuz dışarıda bir kafedesiniz. Kendinizi en güvenli şekilde korumak için şifreli ağlar üzerinden yönlendirip gizlenmeniz gerekmekte bunu VPN ile sağlayabiliriz. VPN sanal özel ağ anlamına gelir internet trafiğinizi şifreler ve çevrimiçi kimliğinizi gizler. Bir çok VPN bulunmakta benim önereceğim ücretsiz bir VPN olacak. TouchVPN adlı uygulamayı ücretsiz bir şekilde kendi sitelerinden veya  Microsoft Store üzerinden çok basit bir şekilde indirebilirsiniz.

 

Kurulumu tamamladıktan sonra bu şekilde bir görüntü karşınıza çıkacak ve Connect dedikten sonra dinleyicilerden korunarak güvenli bir şekilde gizlenebilirsiniz. İkinci olarak kendi ağınızı nasıl koruyabileceğini anlatacağım bunu VPN paylaşma ile yapacağız. VPN görevi cihaza gelen veya cihazdan giden tüm trafiği güvende tutmaktır. Ancak bu güvenliğin sahip olduğumuz diğer tüm cihazları ele almasını istiyorsak eğer sadece telefon veya kişisel bilgisayarlarınız yerine ağınızdaki tüm cihazları VPN ile korumalısınız bu şekilde WiFi Dinleyicilerinden korunabilirsiniz. Bunu Amazon Market Place Openvpn kısmına gelip ücretsiz bir şekilde sağlayabiliyoruz.

Ücretsiz kayıt ol dedikten sonra bu kısımdan gördüğünüz gibi ücretsiz EC2 Instance Type seçip kayıt bölümünü tamamlıyoruz. Ardından gördüğünüz gibi karşımıza panel geliyor ve bu panelden ücretsiz bir şekilde VPN sunucumuzu oluşturmamızı sağlayacağız. Sunucu ID üzerine tıkladıktan sonra bize verdiği ssh linkini kopyalıyoruz ve cmd üzerine yapıştırdıktan sonra gerekli kurulumları kabul ettikten sonra kurulumu tamamlıyoruz. Bunların ardından bize amazonun verdiği https://{Public IPv4 adresiniz}:943/ linkten Openvpn arayüzüne giriyoruz işletim sistemimizi seçtikten sonra indiriyoruz. 

Gördüğünüz gibi bağlantımız gerçekleşmiştir ve işlem tamamlanıyor. Aynı zamanda kendi bireysel evinizdeki WiFi ağınızı çok daha güvenli bir hale getirebilmek ve WiFi Dinleyicilerinden korunmak için bir diğer yöntem olarak WiFi ağınıza erişimi kısıtlayarak sadece yönetici kullanıcıların erişimini sağlarsanız eğer neredeyse imkansıza yakın bir durum WiFi Dinleyicileri tarafından dinlenmek.  Komut yöneticisini açıp ipconfig adlı komutu yazınız ve yazdıktan sonra Varsayılan Ağ Geçidi karşısındaki ip adresinizi arattıktan sonra karşınıza internet paneliniz çıkacaktır kullanıcı adı ve şifreyi girdikten sonra WiFi Dinleyicilerinden korunmak için adımlarımızı atmaya başlayabiliriz.

Kablosuz Mac Filtresi Ayaları bölümüne geldikten sonra istediğiniz adreslerin erişimini sağlayarak diğer herhangi bir kimsenin hiçbir türlü internete bağlanabilmesi veya gezinebilmesinin olanağı olmamaktadır. İstediğiniz kişilerin adreslerini ekleyebilirsiniz aynı zamanda tam tersi özel olarak kara listeye almak istediğiniz bir kişi var ise kara liste modunu açarak kara listeye alabilirsiniz.

Mac Filtrelemesinin ardından güvenlik ayalarından devam ediyoruz ve kablosuz ağ kısmına geldikten sonra gördüğünüz gibi SSID Yayınlama Etkin bölümünü kapatarak internetinizin görünen adını gizlenmesini sağlıyoruz diğer kullanıcılar ağımızı göremeyecekler ve bağlanmak için diğer ağlara tıklayıp kullanıcı adını yazmaları gerekecektir bu da neredeyse bulunması imkansız bir durum anlamına gelir. Sinyal üzerinden saldırı gerçekleşmekte ise isterseniz kablosuz bölümünü devre dışı bırakarak kablolu bir şekilde internetinizi kullanabilme olanağı da sağlanmaktadır. WiFi dinleyicilerinden sizler de bu yöntemleri kullanarak güvenli bir şekilde korunabilirisiniz.

 

İntihal oranı www.turnitin.com adresinden hesaplanmıştır.

 

Kaynakça

Akbal, E., Doğan, Ş., Tuner, T., Atalay, N. S. (2019). Adli Bilişim Alanında Ağ Analizi. Bitlis Eren Üniversitesi Fen Bilimleri Dergisi, 8(2), 583-594.

Gezgin, D. M., Buluş, E. (2012). Kablosuz Ağların Güvenlik Açıklarının Eğitim Amaçlı İncelenmesi̇ İçin Uygulama Tasarımı. Trakya Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dergisi, Cilt 2 Sayı 1, 127-134.

Gündüz, M. Z., Daş, R. (2014). Kablosuz Yerel Alan Ağlarına Sızma Uygulaması ve Temel Güvenlik Önerileri. 7. Uluslararası Bilgi Güvenliği ve Kriptoloji Konferansı, 296-300.

Kaplan M. (17 Eylül 2017) Kali Linux – How to Sniff Network Using Ettercap and Driftnet Mert Kaplan Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=F8qI2s20Qo4

Taner C. (28 Temmuz 2019) Wireshark Nedir? Nasıl Kullanılır? Cemal Taner Youtube. https://www.youtube.com/watch?v=P3iH7OVn7IE&t=280s

 

Kapak Resmi www.freepik.com sitesinden 27.05.2022 tarihinde alınmıştır.

 

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf-AynıLisanslaPaylaş 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.