Hazırlayan: EYÜP DENİZ

Windows kullanılan bir bilgisayar üzerine sanal makine kurulmadan önce donanım desteklerinin açık olup olmadığı kontrol edilmelidir. Eğer donanım destekleri açılmamış ise kurulacak olan sanal makine yazılımı gerektiği gibi çalışmayacak çoğunluk ile açılmayacak ya da çalışırken hata mesajları verecektir.

Sanallaştırma donanım desteklerini kontrol etmek için öncelikle görev yöneticisi kontrol edilebilir. Görev yöneticisini açmak için; 1. Windows Başlat > Görev yöneticisi yazılabilir, 2. Ctrl+Shift+ESC klavye tuş kobinasyonu, 3. Ctrl+Alt+Del klavye tuş kobinasyonu, 4. Windows Ayarlar, arama bölümüne yazılarak açılabilir.

Bir sanallaştırma yazılımı kurmadan önce görev yöneticisi  > performans > CPU sekmesinde sanallaştırmanın etkin olduğunun kontrol edilmesi gerekir. Eğer etkin değilse sanallaştırmanın altında Hyper-V desteğinin olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Şekil 1: Sanallaştırma Desteğinin Kontrol Edilmesi 

  1. Eğer yukarıdaki görselde olduğu gibi Hyper-V desteği ve/veya Sanallaştırma: Devre dışı ise desteklenmediğinden BIOS üzerinden desteğin açılması gerektiği anlaşılmalıdır.
  2. BIOS ayarlarında Advanced >  Intel Virtualization Technology ayarı Disabled olan bu ayarın Enabled şeklinde değiştirilmesi gereklidir.
  • Hyper-V desteği yoksa Windows içerisinde gelen sanallaştırma yazılımı olan Hyper-V Sanal Makine kurulmayacaktır.

Aşağıda sanallaştırmanın aktif edilmesi için gerekli işlemlere ait görselleri bulabilirsiniz. Ancak her PC Üreticisine ve BIOS özelliğine bağlı olarak ilgili özelliğin hangi sekmede bulunduğu değişiklik gösterebilir, sisteminize uygun sanallaştırma özelliklerinin bulunduğu konumu araştırılmalıdır.

Şekil 2: ASUS BIOS için örnek görsel

  1. Görece eski Legacy BIOS ayarlarında aşağıdaki örnekte gibi de olabilir:
  2. Security > System Security > *Virtualization Technology (VTx) ve *Virtualization Technology Directed I/O (VTd) ayarlarını Disabled konumundan Enabled’e çevirmeliyiz.
  3. Ayarlarınız tamamlandığında BIOS üzerinden çıkarken F10 ile yapılan ayarları kaydetmeyi unutmayınız.

Şekil 3: HP Desktop BIOS için örnek görsel

Şekil 4: HP Desktop BIOS için Virtualization Enabled örnek görsel

  1. Bu aşamalardan sonra da tekrardan aşağıdaki gibi görev yöneticisi ???? performans ???? CPU sekmesinde sanallaştırmanın etkin olduğunun tekrar kontrol edilmesi gerekir. Eğer tam olarak yapılandırma geçerli olmamış ise yukardaki adımları tekrar uygulamak gerekir.

Şekil 5: Sanallaştırma Desteğinin Aktif Olduğunun Kontrol Edilmesi

Bu makalede sanallaştırma desteği olmayan bilgisayarda BIOS üzerinden bu özelliğin aktif edilmesini açıkladık. Ancak yine Hyper-V gibi ortamların Windows Home Edition sürümünde BULUNMADIĞI unutulmamalıdır.