Hazırlayan: Juma Murad Qaderi

İçindekiler
1.BitLocker Nedir?
2.TPM (Trusted Platform Module) Nedir?
3.Bilgisayarınızda TPM olup olmadığını öğrenmek
4.BitLocker Kurtarma Anahtarı Nedir?
5.Hangi Windows sürümünü kullandığınızı öğrenmek
6.TPM Yonga Seti Olanlar için BitLocker ile nasıl şifrelenir?
7.TPM Yonga Seti Olmayanlar için BitLocker ile nasıl şifrelenir?
8.BitLocker’ı nasıl kapatabiliriz?
9.Kaynakça

 

BitLocker Nedir?

Microsoft’un geliştirdiği Windows Vista ile başlayan ve Microsoft Windows Home dışındakisürümlerinde bulunan veri güvenliği ve dosya şifreleme sistemidir. Hepimiz verilerimizin güvenli ve emniyetli olduğundan emin olmak isteriz. BitLocker, tüm diskteki verileri kolayca şifrelemek ve meraklı gözlerden korumak için bir geliştirilen bir güvenlik sistemidir. Sabit diskler veya taşınabilir diskleri şifrelemek için kullanılır ve bu sayesinde HDD veya taşınabilir diskteki veriler kolayca şifrelenerek korunabilir. Şifre girilmediği takdirde, hiçbir bilgiye ulaşılamaz. Aynı şekilde, dışarıdan gelenlerin bilgisayar hafızasında herhangi bir değişiklik yapması veya özel bilgilere ulaşması önlenir. Bilgisayarınız veya sabit diskiniz çalınmış olsa bile başkaları dosyalarınızı göremez. USB bellek aygıtları şifrelemek için BitLocker To Go kullanılır.
BitLocker’ın bir alt kümesi olan BitLocker To Go, USB flash sürücüler gibi harici ortamlardaki verileri korumak için kullanılması ve USB okunmadan önce verilerin şifresini çözmek için bir anahtar gerektirmesi dışında hemen hemen aynı şekilde çalışır.

TPM (Trusted Platform Module) Nedir?

BitLocker normalde, şifrelenmiş olan bir sabit diskin kilidini kaldırmak için kullanılan anahtarlarıdepolamak için bilgisayarınızdaki Güvenilir Platform Modülü (TPM) yongasını kullanır. TPM (Güvenilir Platform Modülü), esas olarak verilerin şifrelenmesine odaklanan güvenlik işlevleri sağlamak için makineye eklenen bir mikroçiptir. Anakart üzerine yerleştirilmiş olup yazılım donanım bütünlüğüyle yüksek şifreleme olanağı sunmaktadır. Dolayısıyla veri güvenliği konusunda atılmış önemli bir adımdır. Hem BitLocker hem de TPM’den yararlanılarak, makineye doğru kimlik bilgileri iletilene kadar veriler kilitlenir. Bilgisayarınıza oturum açtığınızda, BitLocker TPM’ye sabit diskin anahtarlarını sorar ve diskin kilidini kaldırır. TPM yongası olmayan PC’ler için daha az etkili yazılım şifreleme seçeneğini (USB bellek birimi gibi) kullanabilirsiniz.

TPM Yonga Seti Olanlar İçin BitLocker ile Nasıl Şifrelenir?

Veri şifrelemeyi kullanmaya başlamak için şu adımları izleyelim.
•İlk önce Windows arama kutusuna “BitLocker” yazın sonra enter’e tıklayın. Sonra şifrelemekistediğiniz sürücüyü seçerek “BitLocker’ı aç” kısmına tıkayın. Ya da Windows gezgininden“Denetim Masası\Tüm Denetim Masası Öğeleri\BitLocker Sürücü Şifrelemesi” adresine gidebilirsiniz. ../….

TPM Yonga Seti Olmayanlar İçin BitLocker ile Nasıl Şifrelenir?

Bazı bilgisayarlarda TPM yonga seti olmadığı için bir uyarı karşımıza çıkmaktadır. TPM olmadanBitLocker’ı kullanabilmek için izin vermeniz gerekiyor.  ../….

BitLocker’ı Nasıl Kapatabiliriz?

Sürücümüzü BitLocker şifrelemesinden çıkarmak için tekrardan Windows arama kutusuna BitLocker yazarak BitLocker’ı yönetme sayfasına geliyoruz ve BitLocker’ı kapat kısmına tıklıyoruz.  ../….

Tüm detayları ile okumak için PDF belgeyi indiriniz.

 
Creative Commons License
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-ShareAlike 4.0 International License.