İÇİNDEKİLER
1. Sosyal Medya Ortamlarında Güvenlik
2. Giriş
3. Sosyal Medyanın Özellikleri Nelerdir?
4. Türkiye İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanım İstatistikleri
5. Sosyal Medyayı Güvenli Kullanın
6. Kötü Amaçlı Yazılımlar(Malware) Nedir?
7. Sosyal Paylaşım Ağlarında Kişisel Verilerin Kullanım İhlalleri Örnekleri
8. Sosyal Paylaşım Ağlarında Güvenlik Zafiyet Oluşturabilecek Hususlar
9. Sonuç
10. Kaynakça

GİRİŞ:
Sosyal medya, kullanıcı odaklı platformlardan oluşur ve herhangi bir sınırlaması olmadığından herkesin söz hakkı vardır. Doğru kullanıldığı durumda gücü ve etkisi tartışılamaz. Sosyal medyayı yeni bir oluşum olarak düşünürsek toplum üzerinde oldukça etkilidir. Kültür ve yaşam standartlarına bağlı olarak her ülkedeki kullanım oranı birbirinden farklıdır. Ülkemize bakacak olursak sosyal medya kullanımının yükselen bir ivme çizdiğini söyleyebiliriz. (Egegen, 2017)

Sosyal Medyanın Özellikleri Nelerdir?
Her sosyal medya platformu neredeyse aynı özelliklere sahiptir. Bu özellikler;
Kullanıcı Hesapları: Bir web sitesi internet kullanıcılarının kendi hesaplarını oluşturmasına izin veriyorsa, sosyal etkileşimin sağlanmasına da izin veriyor demektir.
Profil Sayfaları: Sosyal medyadaki profil sayfaları bireyi temsil eder. Birey hakkındaki bilgileri içeren ve bireyin gönderilerinin yer aldığı sayfalardır.
Arkadaşlar, Takipçiler, Gruplar, Hashtagler: Kişilerin diğer sosyal medya kullanıcılarıyla etkileşime girmesini, aynı konuda düşünen kişilerin bir başlık oluşturmalarını ve bir gruba üye olmaları için kullanılır.
Haberleşme: Sosyal medya kullanıcılarının diğer kullanıcılarla bağlantı kurmasını ve bilgi paylaşımı için kullanılır.
Kişiselleştirme: Sosyal medya platformları kullanıcılara, kendi ayarlarını yapabilmelerine imkan sağlar. Kişiler profillerinizi özelleştirilebilir, düzenleyebilir, arkadaş veya takipçilerini yönetebilir, gönderileri beğenebilir, yorum yapabilir veya paylaşabilirler.
(Egegen, 2017)

Türkiye İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanım İstatistikleri
We Are Social 2020 raporuna göre Türkiye İnternet, sosyal medya ve mobil kullanıcı istatistiklerine göre:
62 milyon internet kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %74’ü
54 milyon sosyal medya kullanıcısı, Türkiye nüfusunun %64ü
77 milyon mobil kullanıcısı, Türkiye nüfusunun 92’sini oluşturmaktadır.
(Bayrak,2020)

Sosyal Medyayı Güvenli Kullanın

Özel Bilgilerinizi Asla Paylaşmayın!
Telefon numarası, e-posta adresi, T.C. kimlik numarası gibi özel bilgilerinizi sosyal medya platformlarında paylaşmayın. Ayrıca konumuzu da paylaşmanız, sosyal medyada olmasa da gerçek hayatta bazı sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilir. (Teb, 2019)

“Gizlilik Ayarları”nı Etkin Bir Şekilde Kullanıyor musunuz?
Hangi sosyal medya platformlarını kullanıyorsanız, gizlilik ilkeleri konusunda bilgi sahibi olun. Eğer Facebook’ta veya Twitter’da paylaştığınız bir görseli, tüm internet ortamında görmek istemiyorsanız, gizlilik ayarlarını etkinleştirmek zorundasınız. (Teb, 2019)

Her Mesajı Açmayın
Mesaj kutunuza gelen sahte mesajlar veya linklerden korunmanın en basit yolu, onları açmamak! Kimden geldiğini bilmediğiniz, sizi başka bir linke aktaran mesajlara “tıklamayın. Merakınıza yenilmeyin. Aynı şekilde sosyal medya platformlarında tanımadığınız kişilerle mesajlaştığınız zaman da uyanık olun. Kişisel bilgilerinizi ya da şifrelerinizi deşifre etmeyin. (Teb, 2019)

Şifreniz/ Parolanız Güçlü Olmalı
123456, 987654, doğum tarihi, doğum yılı, çocuklarınızın adları, vs gibi kolay şifreleri/ parolaları asla tercih etmeyin. Zaten çoğu sosyal medya platformu daha güçlü şifreler oluşturmanız yönünde uyarıyor, siz de bu uyarıları dikkate alın. .(Teb, 2019)

Kötü Amaçlı Yazılımlar(Malware) Nedir?

Bilgisayarlarınıza bulaşabilecek virüs ya da malware (kötü amaçlı yazılım) ile tüm yazılarınızın (şifreleriniz dahil) bir kopyasının, kötü niyetli kişilerin/ korsanların e-posta adreslerine gönderilmesi mümkün. Bu tür kötü amaçlı yazılımlardan korunmak için önerilen; güncel bir anti-virüs programı kullanmak. (Teb, 2019)

Sosyal Paylaşım Ağlarında Kişisel Verilerin Kullanım İhlalleri Örnekleri

Geçmişten günümüze kişisel verilerin kullanılması hususunda pek çok ihlal yaşanmıştır.Bunlardan bazıları aşağıda listelenmiştir;
PATH: Path uygulaması ,kullanıcıların izinleri olmaksızın rehberlerindeki kişilerin listesini kendi sunucularına göndermiş ve BAD mahkemelerince cezalandırılmıştır. Bu olaydan sonra İOS işletim sistemlerinde ,bir uygulama herhangi bir yetkiyi almak istediğinde kullanıcı onayına sunma zorunluluğu getirilmiştir.
RSA: Mart 2011 yılında saldırganlar iki çalışana yemlem postası göndererek çalışanlardan yalnızca birinin e-postasındaki linke tıklaması ile beraber casus yazılım sistemine dahil olması sağlanarak RSA güvenlik anahtarını nasıl kıracaklarını öğrenmişlerdir.
2012 Dünya Kupası: 2010 yılında saldırganlar rastgele istenmeyen postalar göndererek, insanlara ücretsiz bilet kazandıklarının söylemiş ve kişisel bilgileri çalmayı hedeflemişlerdir.
Usama Bin Ladin:Usama Bin Ladin’in öldürülmesinden sonra, yakalama videosu olduğu iddia edilen bir video Facebook’a yüklenmiştir. Kullanıcılar bu videoyu izlemek istediklerinde, bir java script kodunun adres çubuğuna kopyalanarak çalıştırılması talep edilmiş, bunu yapan kullanıcıların Facebook hesaplarının tüm kontrolü saldırganların eline geçmiştir.(Gürses, 2013)

Sosyal Paylaşım Ağlarında Güvenlik Zafiyet Oluşturabilecek Hususlar
Sosyal paylaşım ağları üzerinde pek çok istenmeyen paylaşım da gezinebilmektedir. Örneğin bir dönem Facebook üzerinde yaygınlaşan “Benim hakkımda bilmedikleriniz” uygulaması ile bireylerin kendilerine sorulan soruları cevaplaması ve uygulamayı arkadaş listelerine göndererek onların da cevap vermesi sağlanmıştır. Böylece herkes birbiri hakkında hiç bilmediği farklı şeyleri öğrenmiştir. Bu sorular,”En utanç verici anınız, ik okulunuzun adı ,en sevdiğiniz hayvanın adı” gibi masum görünüşlü sorulardan oluşmuştur.
İnternetten herhangi bir siteden hesap oluştururken ,site size şifrenizi unutmanız durumunda hesabınıza ulaşabilmeniz için gizli soru belirlemenizi istemektedir. Genel olarak önceden kayıtlı gizli soruların bazıları şunlar olabilmektedir.
-İlk okul öğretmeninizin adı nedir?
-İlk okulunuzun adı nedir?
-İlk evcil hayvanınızın adı nedir?
-Annenizin kızlık soyadı nedir?
Bu sorularla Facebook üzerindeki uygulamanın sorduğu sorular kıyaslamasında benzerlik gösterdiği dikkat çekmektedir.Bu uygulamayı kullanan birisinin arkadaş listesindeki herhangi biri, kişini posta hesabına gizli soruyu cevaplayarak erişim sağlayabilir. Bireyin arkadaşının yanı sıra, uygulama geliştirici kişinin de bu bilgileri toplayıp kayıt etmediğinden emin olmak mümkün olmayabilir. bu durumda birey, hiç tanımadığı bir başka kişi ile kişisel bilgilerini gönüllü olarak paylaşmış olacaktır.(Gürses, 2013)

SONUÇ:
Sosyal ağların doğası gereği kamusal olduğu ve gizliliğin de belirli bir derecede olduğu, bir başkasının da görebileceği bir şeyi başkalarıyla paylaşabileceği gibi potansiyel risklerin sosyal ağları kullanan kişiler tarafından mutlaka bilinmesi ve ona göre önlem alınması gerekmektedir.


KAYNAKÇA:

Gürses,B.(2013).Sosyal Paylaşım Ağlarında Kişisel Verilerin Güvenliği;Sorunlar Ve Çözüm Önerileri [Ebook]. Retrieved from https://www.btk.gov.tr/uploads/thesis/sosyal-paylasim-aglarinda-kisisel-verilerin-guvenligi-sorunlar-ve-cozum-onerileri.PDF
TEB,B.(2019).https://www.blogteb.com/. https://www.blogteb.com/sosyal-medyayi-guvenli-kullanin-sosyal-medya-ve-internet-kullanicilari-icin-belli-basli-guvenlik-onlemleri/: https://www.blogteb.com/sosyal-medyayi-guvenli-kullanin-sosyal-medya-ve-internet-kullanicilari-icin-belli-basli-guvenlik-onlemleri/ adresinden alındı
Bayrak,H.(2020). https://dijilopedi.com/. https://dijilopedi.com/2020-turkiye-internet-kullanimi-ve-sosyal-medya-istatistikleri/: https://dijilopedi.com/2020-turkiye-internet-kullanimi-ve-sosyal-medya-istatistikleri/ adresinden alındı
Egegen,(2017). https://egegen.com/. https://egegen.com/blog/sosyal-medya-nedir/:https://egegen.com/blog/sosyal-medya-nedir/ adresinden alındı

Öne çıkan görsel:Photo by Javier Quesada on Unsplash

Creative Commons Lisansı
Bu eser Creative Commons Atıf 4.0 Uluslararası Lisansı ile lisanslanmıştır.